top of page

Українська література

8 причин, чому потрібно читати книги

   

   Навіщо потрібно читати книги, коли є така чудова річ, як Інтернет, де можна знайти відповіді на практично будь-які питання? Навіщо читати книги, якщо це забирає багато часу, який можна витратити на щось більш важливе? Чи все-таки існують якісь об'єктивні причини, які роблять процес читання книг необхідним для сучасної людини? Спробуємо розібратися, що тут до чого.
1. Ви станете спокійнішими, впевненішими і забудете про депресії. 
  Занурення у вигаданий світ книжкових історій зможе відвернути вас від насущних проблем і неприємностей. Одна година книжкової медитації допоможе вам розслабитися, відпочити після важкого дня і скинути накопичений стрес. У разі необхідності дію цих ліків можна підсилити за допомогою м'якого пледа і чашки кави або чаю.

2. Ви знайдете кращих співрозмовників і вірних друзів.

   Можливо, у вас і так є міцна сім'я, безліч друзів і хороший робочий колектив. А може, ви абсолютно самотні і вам нема з ким перекинутися словом, крім улюбленої кішки. У кожному разі ви знайдете в книгах кращих і найбільш відданих друзів, які тільки існують. Вони не приховають від вас ні слова правди, вони розважать вас і зможуть дати корисну пораду. Вони завжди поруч і ніколи не відмовлять вам у допомозі.

3. Ви навчитеся добре говорити і писати. 

    Незважаючи на те, що говорити і писати вміє більшість із нас, далеко не всі роблять це добре. Стати гарним оратором і тим більше письменником можна тільки одним способом - багато читаючи. Ніякі курси ораторської або літературної майстерності, ніякі майстер-класи не зможуть вас навчити цьому, якщо у вас немає фундаменту у вигляді безлічі прочитаних книг.

4. Ви забудете, що таке нудьга. 

  Мільярди доларів укладаються в індустрію розваг, яка прагне вразити нас усе новими спецефектами і піротехнічними трюками. Проте все марно: ми видаляємо комп'ютерну гру, не пройшовши навіть першого рівня, і починаємо засинати в кінозалі після першого ж діалогу. Порожнеча і безвихідь. А рішення вже є, воно поруч і доступне всім без винятку. Улюблена книга зможе захопити вашу увагу настільки, що навіть очікування в черзі, довгий переліт або нудний зимовий вечір здається найпрекраснішим часом у житті.
5. Ви станете більш приємною людиною. 

  Читання дозволяє вам прожити сотні життів, оцінити чужі вчинки і дізнатися абсолютно різні думки. Читання дарує розуміння людей і їх дій. Завдяки книгам ви навчитеся співпереживати і цінувати чужі емоції. Ви перестанете ставити свою дорогоцінну персону в центрі Всесвіту й усвідомите, що навколо вас живуть такі ж люди, кожен зі своїми переживаннями, образами і страхами. Кожен зі своєю історією.
6. Ви зрозумієте, як влаштований світ.
  Психологія. Медицина. Мемуари. Розвідка. Історія. Біографії. Соціологія. У світі написані тисячі книг, що пояснюють, як і чому все відбувається. Це знання лежить на відстані простягнутої руки. І лише від вас залежить, чи використаєте ви його або як і раніше будете вірити у «всесвітню змову», «таємну присутність інопланетян» і «свій особливий історичний шлях».
7. Ви станете більш креативними.
  Ні, жодна окремо взята книга не навчить вас фонтанувати ідеями. Але всі разом прочитані книги абсолютно точно вплинуть на ваші здібності створювати нові ідеї і продукти. Саме ввібрані вами книжкові знання утворюють той плідний шар, на якому розквітає креативність.
8. Ви станете більш сфокусованим. 

   Розсіяна увага і неможливість зосередитися на одному предметі є проблемою сучасної молоді. Найчастіше це може перетікати в досить серйозні психологічні відхилення, що мають складні медичні назви. Читання зможе вберегти вас або ваших дітей від цієї напасті і навчить концентруватися на вибраному занятті, що, погодьтеся, у житті просто необхідно.

Джерело інформації

Літературні диктанти

 

Літературний диктант за творчістю І. Нечуя-Левицького.

Літературний диктант. Г. Тютюнник «Три зозулі з поклоном».

Літературні диктанти. Українська література, 11 клас.  

 

Віртуальні екскурсії

 

  На уроках української літератури особливе місце посідає вивчення біографії письменників. Відповідно до пояснювальної записки навчальної програми з української літератури для 5-9 класів українська література в основній школі вивчається за своєрідним цілісним сюжетом, у якому кожен із митців має свою «нішу» в тій чи іншій темі. Відповідно його твір виконує певну естетичну й морально-етичну функції. При цьому біографія письменника загалом не вивчається, вона згадується лише вибірково, диференційовано, тобто так, як того потребує основна тема, заявлена в назві тематично-проблемного блоку, до того ж фрагмент із біографії має зацікавлювати й бути доступним дитині певного віку.

 З 9-го класу розпочинається системне вивчення української літератури, тобто до змісту навчального матеріалу застосовано історико-хронологічний підхід як основний, враховано історико-літературний контекст. Також зміст цього навчального матеріалу доповнено розглядом біографій письменників, хоча й у доступних межах.

  Автор будь-якого твору має постати перед читачем як особистість, яка увіковічнила себе, залишивши літературний спадок.

  Чи можливе знайомство з біографією автора виключно через статтю підручника? Сьогодні діти надають перевагу візуальній інформації. Значного поширення набули екскурсії віртуальним музеєм.

   Віртуальний музей – це:

  1.Набір електронних артефактів та інформаційних ресурсів, практично всіх, що можуть бути відформатовані. Колекція може містити картини, малюнки, фотографії, діаграми, графіки, записи, відеосегменти, газетні статті, стенограми інтерв’ю, чисельні бази даних, а також багато інших матеріалів, які можуть зберігатися у файловому сервісі музею.

  2. Колекція цифрових записів, звукових файлів, текстових документів та інших даних: історичних, наукових, культурних, які доступні через електронні засоби масової інформації.

 Віртуальний музей є вдалим прикладом використання Інтернет-технологій. Переваги: доступність, безпечність, накопичення великої кількості матеріалів, можливість повторити перегляд експонатів у будь-який час.

 Джерело інформації.

Національний музей Тараса Шевченка.
Музей "Кобзаря" Тараса Шевченка.
Літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди.
Музей Уласа Самчука.
Музей-садиба Івана Котляревського у Полтаві.
Музей Івана Франка.
Квартира-музей Павла Тичини.
Літературно-меморіальний музей Миколи Гоголя.

 

Презентації учнів

Давня українська література

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Найдавніші рукописні книги Київської Русі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Еміграційна література

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Українське весілля

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Забуті українські свята

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Українский режисер Лесь Курбас

bottom of page